August 25, 2019

Presented By

Aflac Brentwood Hearing Center Coleman Group Dairy Queen Two Rivers Ford

Statewide 7 on 7 schedule for the week

Statewide 7 on 7 schedule for the week

Since the dead period ended on July 6th, football teams have been hot and heavy doing 7 on 7s statewide.

Tnhighschoolfootball.com has a statewide 7 on 7 schedule for the week and the schedules are separated by region across the state.

The effects of Tropical Storm Barry has already cancelled and postponed 7 on 7s in West Tennessee, the list will be fluid and will be updated when we get more information.

Monday, July 15
East

Anderson County at Fulton

Knoxville Grace at Campbell County

Lookout Valley at Chattanooga Christian

Bledsoe County, Chattanooga Central and host Sequatchie County

Knoxville 7 on 7 Classic at Powell- Austin East, Gibbs, Hardin Valley, Knoxville Catholic, Powell, South Doyle, The Kings Academy and William Blount

Middle
MBA at Nolensville

South Haven Christian at Ezell Harding

West
West Carroll at Camden

Tuesday, July 16
East

Knoxville Halls at Campbell County

Northview Academy at Knoxville Grace

Holston (VA) at Unaka

Dobyns Bennett at Cherokee

Tennessee High at Science Hill

Fulton at Hardin Valley

Cocke County at Jefferson County

Rockwood at Coalfield

CAK at Karns

Boyd Buchanan at Kennesaw State 7 on 7

Knoxville 7 on 7 Classic at Powell- Austin East, Gibbs, Hardin Valley, Knoxville Catholic, Powell, South Doyle, The Kings Academy and William Blount

Carter, Morristown East, Sevier County, South Greene and host Gatlinburg Pittman

Cartersville (GA), Cleveland, Notre Dame, Red Bank and host Ringgold (GA)

Coffee County, Meigs County and host Walker Valley

Hixson, Howard and host Chattanooga Christian

Middle
Franklin at BGA

Nashville Overton at FRA

Mt. Juliet at Ensworth

White House at Westmoreland

East Robertson at White House

Columbia Academy, Mt. Pleasant, Spring Hill and host Columbia

DeKalb County, Friendship Christian and Gallatin and host Gordonsville

Brentwood High, Community, Lavergne, Page and host Nolensville

Franklin Grace, RePublic and host Nashville Christian

Hart County (KY), Macon County and host Barren County (KY)

Clarksville High, Dickson County, Kenwood, Todd County (KY) and host Montgomery Central

West
ECS at MUS

West Carroll at Crockett County

Riverside, Scotts Hill and host Hardin County

St. George’s, West Memphis (AR) and host Christian Brothers

Brighton, FACS, Wooddale and host Collierville

Wednesday, July 17
East

CAK, Copper Basin, Knoxville Central and host Lenoir City

Middle
White House at Hendersonville

FRA at Hillwood

Adair (KY), East Robertson, Hunters Lane, Murray (KY), Springfield, Stratford, Union County (KY) and host Northwest

Cane Ridge, Davidson Academy, Maplewood and host JPII

West
Oakhaven at Hamilton

FCA 7 on 7 at Trinity Christian- Crockett County, Dyer County, Fayette Ware, Greenfield, Humboldt, Jackson South Side, Lexington, Liberty, Peabody, Riverside, South Gibson, Trinity Christian, Union City and USJ

Thursday, July 18
East

Cloudland at Sullivan North

Lenoir City at Knoxville Grace

Unaka at Patrick Henry (VA)

Northview Academy at Jefferson County

Greeneville at Sevier County

Daniel Boone, Sullivan South, Volunteer and host Science Hill

Campbell County, William Blount and host Bearden

Anderson County, Knoxville Catholic, Morristown East and host Knoxville West

Austin East, Knoxville Central, Seqouyah, William Blount and host Oak Ridge

Grace Baptist 7 on 7 at Grace Baptist- Boyd Buchanan, East Ridge, Grace Baptist, Howard, Lookout Valley and Sale Creek

Baylor, East Ridge, McCallie, Notre Dame and host Heritage (GA)

Cleveland, Sweetwater, Ringgold (GA) and host Walker Valley

Middle
Franklin Grace at CPA

Davidson Academy at JPII

Page at BGA

Columbia, Giles County, Lewis County and host Spring Hill

Pencil City Invitational at Shelbyville- Cannon County, Cascade, Centennial, Coffee County, Columbia Academy, Community, Creek Wood, DeKalb County, Forrest, Independence, Lavergne, Lebanon, Lincoln County, Marshall County, Nolensville, Page, Riverdale, Rockvale, Shelbyville, Smyrna, Stewarts Creek, Summit and Tullahoma

Dickson County, McGavock, White House Heritage, Wilson Central and host Beech

West
South Gibson at Lausanne

Fairley, Southwind and host FACS

FCA 7 on 7 at Murray State- Ballard (KY), Caldwell County (KY), Calloway (KY), Fulton County (KY), Graves (KY), Marshall (KY), McCracken (KY), Murray (KY), Rossview, Union County (KY), West Creek

Fairley, Lake Cormorant (MS), St. George’s and host Christian Brothers

Friday, July 19
Middle

Trousdale County at Clay County

Best of the West 7 on 7 at Hopkinsville (KY)- Brentwood Academy, Clarksville High, Creek Wood, Kenwood, Macon County, Northwest, Pearl Cohn and Portland

West
Freedom Prep, Hamilton, Manassas, Memphis Overton, MAHS and host Kirby

Saturday, July 20
East

Scenic City 7 on 7 Showdown at UTC- Baylor, Bradley Central, Creek Wood, Knoxville Catholic, Page, Soddy Daisy, Warren County and Waverly

Middle
Best of the West 7 on 7 at Hopkinsville (KY)- Brentwood Academy, Clarksville High, Creek Wood, Kenwood, Macon County, Northwest, Pearl Cohn and Portland

West
UT-Martin 7 on 7- Cordova, Dresden, Giles County, Kingsbury, Liberty, McKenzie, Paducah Tilghman (KY), Riverside, Tipton Rosemark, Westview, Union City and USJ

Contact Donovan at donovans1222@gmail.com and follow him on Twitter at Examine_Stew

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *