August 25, 2019

Presented By

Aflac Brentwood Hearing Center Coleman Group Dairy Queen Two Rivers Ford

Donovan Stewart’s First Round Games of the Week

Donovan Stewart’s First Round Games of the Week

Class 1A
Huntland Hornets (7-3) at Wayne County Wildcats (6-4)

Head Coaches- Huntland- Bob Robertson (108-123 in 23 years at Huntland); Wayne County- Rick Rice (202-122, 118-40 in 13 years at Wayne County)
Playoff Records- Huntland- 4-6; Wayne County- 29-26
Scoring Averages- Huntland- 28.8/20.2; Wayne County- 30.4/25.8
Returning Starters- Huntland-18 (9 Off/9 Def); Wayne County-12 (7 Off/5 Def)
Players To Watch- Huntland- Cameron Reed (RB/DB, Jr.), Josh Dodson (OL/DL, Sr.), River Dotson (OG/LB, Jr.), Brian Boyd (OL/DL , Sr.), Chris Schultz (RB/DB, Sr.), Andruw Stovall (RB/LB, Sr.)
Wayne County- Colin Bratcher (OL/DL, Sr.), Corey Mathis(OL/DL, Sr.), Owen Risner (QB/LB, Sr.), Alex Byrd (OL/DL, Sr.), Aaron Wilson (OL/DL, Sr.), Ethan Hill (OL/DL, Sr.), Myles Prince (LB/RB/TE, Sr.), Preston Moore (TE/DL, Sr.), Tucker Pyle (WR/DB, Sr.), Carson Ray (WR/DL, Sr.), Travis Paterson (RB/DB, Jr.), Dawson Nutt (RB/LB, Sr.)
Winner Gets- The McEwen vs. Cornersville winner

2A
Gibson County Pioneers (7-3) at Fairley Bulldogs (8-2)

Head Coaches- Gibson County- Cody Finley (90-102 overall, 12-18 in three years at Gibson County); Fairley- Gene Robinson (16-5 in two years at Fairley)
Playoff Records- Gibson County- 1-5; Fairley- 9-23
Scoring Averages- Gibson County- 26.0/18.0; Fairley- 39.4/13.3
Returning Starters- Gibson County-18 (9 Off/9 Def); Fairley-12 (6 Off/6 Def)
Players To Watch- Gibson County- Ozzie Rico (RB, Sr.), Peyton Lamberson (QB/S, Sr.), Matt Watson (LB/RB, Jr.), Jake Patterson (DE/RB, Jr.), Caleb Johnson (DT/TE, Jr.), DeAndre Snow (DT/RB, Jr.), Noah Stafford (DE/TE, Sr.), Cameron MacMackin (DB, Sr.), Will Cantrell (DB/QB, Sr.)
Fairley- Terry Wilkins (RB, Jr.), Kendrick Hightower (WR, Sr.), Thomas Vaughn (DB, Jr.), Jalen Harris (WR, Jr.), Kendrick Anderson (OL, Sr.), Malik Fentress (OL/DL, Sr.), Anthony Poindexter (DT, Jr.), Isaiah Conner (DE, Jr.), Curlandus Smith (LB, Jr.), Edward Pollard (SS, Sr.), Chris Cosby (DB, Jr.)
Winner Gets- The Douglass vs. Union City winner

3A
York Institute Dragons (8-2) at Signal Mountain Eagles (6-4)

Head Coaches- York- Derwin Wright (87-73 overall, 17-5 in two years at York); Signal Mountain- Josh Roberts (10-11 in two years at Signal)
Playoff Records- York-8-17; Signal Mountain- 7-5
Scoring Averages- York- 33.9/13.2; Signal Mountain- 23.3/15.3
Returning Starters- York-14 (8 Off/6 Def); Signal Mountain-14 (6 Off/8 Def)
Players To Watch- York- Lathan Drake (DB/WR, Sr.), Cole Cooper (RB/LB, Sr.), Landrick Leffew (WR/LB, Sr.), Thomas Cooper (OL/DL, Sr.), Braden Wheeler (OL, Sr.), Yohan West (LB/K, Jr.), Thomas Miller (DB/RB, Jr.), Dadrick Phillips (TE/DE, Sr.), Josiah Heddings (FB/LB, Sr.)
Signal Mountain- Travion Williams (WR/DB, Sr.) Drew Lowry (QB/WR, Sr.), Whit Hunt (OL, Sr.), Davis Payne (DL, Sr.), Jake Woodleif (LB, Sr.), Terrance Russell (WR/DB, Jr.), Will Bennett (RB/DB, Jr.), Campbell Garner (LB, Jr.)
Winner Gets- The Loudon vs. Upperman winner

4A
Hardin County Tigers (8-2) at Montgomery Central Indians (9-1)

Head Coaches- Hardin County- Matthew Smith (55-33 in eight years at Hardin County); Montgomery Central- Jeff Tomlinson (26-45 in seven years at Montgomery Central)
Playoff Records- Hardin County- 12-22; Montgomery Central-0-5
Scoring Averages- Hardin County- 35.7/15.0; Montgomery Central- 28.9/15.3
Returning Starters- Hardin County-11 (5 Off/6 Def); Montgomery Central- 13 (6 Off/7 Def)
Players To Watch- Hardin County- Tyler Hardin (OL, Sr.), Gavin Munz (LB, Sr.), Corey Riley (DE, Sr.), Mac Short (LB, Sr.), Rivers Hunt (QB, Soph.), Hudson Wolfe (TE/DL, Soph.), Briley Gooch (DL, Jr.), Keiren Siner (WR/DB, Jr.), Eli Williams (WR/DB, Jr.), Trey Scruggs (RB, Jr.), John Whitley (RB/LB, Soph.)
Montgomery Central- Ben Dawson (QB/LB, Sr.), Kaleb Lane (DL, Jr.), Lakendriez Sanders (FB/LB, Jr.), Jacob Scott (OL/DL, Sr.), Justin Straw (DB, Sr.), Zach Gibbons (S/WR, Sr.)
Winner Gets- The Portland vs. Jackson North Side winner

5A
Summit Spartans (6-4) at Beech Buccaneers (7-3)

Head Coaches- Summit- Brian Coleman (35-31 overall, 27-27 in five years at Summit); Beech- Anthony Crabtree (123-48 in 14 years at Beech)
Playoff Records- Summit- 2-2; Beech- 27-21
Scoring Averages- Summit- 21.9/18.3; Beech- 33.4/17.0
Returning Starters- Summit-7 (1 Off/6 Def); Beech-6 (3 Off/3 Def)
Players To Watch- Summit- Braden Stem (DL, Sr.), Christian Jolley (LB/RB, Sr.), Zach Claus (OL/DL, Sr.), George Odimegwu (RB, Jr.), Jonathon Myers (LB/RB, Sr.), Jacob Douglas (DB, Sr.)
Beech- Aaron Foxx (RB/LB, Sr.), Josh Cole (QB, Jr.), Davis Ward (TE, Sr.), Hayden Sloan (OL, Jr.), Delaney Williams (DE, Jr.), Alex Metcalf (DE, Jr.), Kemontta Coleman (RB/DB, Sr.), Will Crabtree (FB/LB/P, Jr.), Josh Iacob (OL, Sr.), Keyon Dillon (LB, Sr.), Eric McMiller (LB, Sr.), Clark Cameron (LB, Sr.), Brandon Segura (DB, Jr.), Jackson Dolan (S, Jr.), Brian Colon (S, Jr.), Cory Edwards (K, Jr.)
Winner Gets- The Page vs. Hillwood winner

6A
Memphis Central Warriors (7-2) at Cordova Wolves (7-3)

Head Coaches- Memphis Central- Major Wright (129-78 overall, 7-2 in first year at Memphis Central); Cordova- Marcus Wimberly (88-60 overall, 7-3 in first year at Cordova)
Playoff Records- Memphis Central- 6-16; Cordova-6-13
Scoring Averages- Memphis Central- 28.2/14.4; Cordova- 31.3/15.6
Returning Starters- Memphis Central- 11 (6 Off/5 Def); Cordova-4 (2 Off/2 Def)
Players To Watch- Memphis Central- Trevis Hopper (DT, Sr., Memphis commitment), Darin Turner (WR, Jr., LSU commitment), Alan Thornton (RB, Sr.), Mathew Hill (OL, Sr.), Kevin Shaw (LB, Sr.), Isaac Green (OL/DL, Sr.), Lorenzo Towns (RB/DB, Jr.), Micah Boyland (LB, Jr.),
Cordova- Joshua Hastings (WR, Jr.), Martavius Tate (OL/DL, Sr.), Pierre Jordan (SS, Sr.), Mathew Bedford (OL/DL, Sr., Indiana commitment), Rodkerion Lucas (LB, Jr.), Maurice Howard (RB, Sr.), Austin Wiley (QB, Sr.), Deon Hamer (WR, Jr.), Falandis Norry (WR, Soph.)

Winner Gets- The Arlington vs. Germantown winner

Division II-A
Tipton Rosemark Rebels (5-5) at Chattanooga Grace Eagles (6-3)

Head Coaches- Tipton Rosemark- Collin Pinner (17-15 in three years at Rosemark); Chattanooga Grace- Bob Ateca (69-117 overall, 35-58 in nine years at Grace)
Playoff Records- Tipton Rosemark- 1-9; Chattanooga Grace- 0-7
Scoring Averages- Tipton Rosemark- 18.7/31.3; Chattanooga Grace- 27.6/13.5
Returning Starters- Tipton Rosemark-9 (4 Off/5 Def); Chattanooga Grace-14 (7 Off/7 Def)
Players To Watch- Tipton Rosemark- Jake Roane (FB/LB, Sr.), Mac Fullen (RB/SS, Jr.), Christian Stafford (OL/DL, Sr.), Clayton Brown (LB/RB, Sr.), J.T. May (FB/LB, Jr.), Howard Gray (WR/RB/DB, Sr.), Peyton Ryan (FS/QB, Sr.)
Chattanooga Grace- Cade Tinsley (QB, Sr.), Mathew Lindon (OL/DL, Sr.), Ross Adams (RB/LB, Sr.), Adam Echols (WR/S, Sr.), Noah Gray (WR/DB, Sr.), Jimmy Green (RB/DB, Sr.)
Winner Gets- The Nashville Christian vs. Ezell Harding winner

Division II-AA
Knoxville Grace Rams (5-5) at FRA Panthers (6-4)

Head Coaches- Knoxville Grace- Rusty Bradley (109-44 overall, 12-10 in two years at GCA); FRA- Bill Whittemore (41-38 in seven years at FRA)
Playoff Records- Knoxville Grace-13-10; FRA-25-22
Scoring Averages- Knoxville Grace- 27.5/27.5; FRA- 27.3/15.7
Returning Starters- Knoxville Grace-8 (6 Off/2 Def); FRA- 15 (7 Off/8 Def)
Players To Watch- Knoxville Grace- Eli Nornhorn (WR/DE, Sr.), Bradley Rash (LB, Sr.), Jackson Daniel (DT, Jr.), Chandler Williams, (DB, Sr.), Luke Kirby (QB, Sr.), Justin West (OL, Sr.), Ty Carter (DB, Sr.), Cooper Riggs (QB/WR/DB, Soph.), Reese Kirkwood (WR/DB, Jr.), Ben Stahnsbury (LB, Jr.)
FRA- Lance Wilhoite (WR/DB, Sr., Oregon commitment), Tymon Mitchell (OL/DL, Sr., Georgia commitment), Jack Arsta (RB/LB, Sr.), Riley Speed (WR/DB, Sr.), Brogan Wilson (RB/LB, Sr.), Kingston Gardner (WR/DB, Jr.), Will Wheeler (OL/DL, Jr.), Strohn Johnson (FB/LB, Jr.), Kevin Donnell (OL/DL, Jr.), Sean Casey (QB/DB, Jr.), Jeremy Washington (OL/DL, Jr.), Conner Moore (WR/OLB, Soph.), Matt Dalton (OL/DL, Soph.), Jack Norris (K/P, Soph.)
Winner Gets- The CAK vs. Notre Dame winner

Division II-AAA
St. Benedict Eagles (7-3) at Briarcrest Saints (7-3)

Head Coaches- St. Benedict- John Cooley (236-140 overall, 17-14 in three years at St. Benedict); Briarcrest- Brian Stewart (74-52 overall, 37-19 in five years at Briarcrest)
Playoff Records- St. Benedict- 5-20; Briarcrest-26-22
Scoring Averages- St. Benedict- 27.2/20.2; Briarcrest- 29.1/20.2
Returning Starters- St. Benedict-11 (6 Off/5 Def); Briarcrest-14 (7 Off/7 Def)
Players To Watch- St. Benedict- Lunden Clark (OL/DL, Sr.), Jesse Komoroski (QB, Sr.), Eric Enright (DE, Sr.), Josh DiGaetano (WR/LB, Sr.), Dante Carrasco (WR/DB, Jr.), Charlie Brannon (OL/DL, Jr.), Kai Norris (WR/DB, Jr.), Corey Wilhite (RB/LB, Jr.), Payne Morgan (TE/LB, Jr.), Tanner Smith (TE/LB, Jr.), Elijah Mills (RB/DB, Soph.), Jaylen Powell (WR/DB, Soph.), Jackson Smith (OL/DL, Soph.)
Briarcrest- Manny Corless (OL/LB, Sr.), Zach Yates (OL/DL, Sr.), Noah Grant (K, Sr.), Jabari Small (RB/DB/ATH, Jr.), Omari Thomas (OL/DL, Jr.), Jackson Walker (QB, Sr.), Jack Jobe (OL, Sr.), Rodney Newsom (OL/DL, Jr.), Reggie Neely (WR/DB, Jr.), Carson Brewer (LB, Sr.), Carrington Kelsey (RB/LB, Jr.), Christian Green (OL/DL, Jr.), Landon Wright (DB, Jr.)
Winner Gets- MBA

Contact Donovan at donovans1222@gmail.com and follow him on Twitter at Examine_Stew

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *