November 16, 2019

Presented By

Aflac Brentwood Hearing Center Coleman Group Dairy Queen Two Rivers Ford

Donovan Stewart’s First Round Games Of The Week

Donovan Stewart’s First Round Games Of The Week

Class 1A

Memphis East Mustangs (6-4) at West Carroll War Eagles (6-4)

Seeds– Memphis East- No. 3 in 8-1A; West Carroll- No. 2 in 7-1A

Head Coaches- Memphis East- Katarii Donald (12-48 overall, 6-14 in two years at East); West Carroll- Josh Wolfe (21-31 in five  years at West Carroll)

Playoff Records- Memphis East-29-25;  West Carroll- 7-14

Scoring Averages- Memphis East- 22.9/20.6; West Carroll- 22.0/23.7

Returning Starters- Memphis East- 9 (4 Off/5 Def); West Carroll- 10 (5 Off/5 Def)
Players To Watch- Memphis East- Jordan Cheairs (DT/OT, Sr.), Ian Pegues (OL/DE, Sr.), Jalan Wright (QB/TE, Jr.), Baunson White (QB/TE/LB, Jr.), Tony Stockhouse (WR/DB, Sr.), Abram Holloway (RB/LB, Sr.), Tadarius Jackson (OL/DL,MLB Sr.), Keevon Harris (WR/DB, Sr.), Armani Mc Fadden (WR/DB, Soph.), Kendrick Crowder (DT/OG, Jr.)

West Carroll- Jeremiah Bryant (RB/DB, Sr.), Jarius Weatherford (RB/LB, Sr.), Zack Perry (LB/TE, Sr.), Jack barrow (TE/LB, Jr.), Devan Rader (RB/DB, Jr.),Cody Wildridge (RB/LB, Jr.), Nick Blankenship (OL/DL, Jr.), Jesse Mounts (OL/DL, Jr.), Grant Green (OL/DL, Jr.), Bryce Bolton (WR/DB, Sr.)

Winner Gets-Dresden-Middle College winner

2A

Eagleville Eagles (7-3) at Houston County Fighting Irish (9-1)

Seeds- Eagleville- No. 3 in 5-2A; Houston County- No. 2 in 6-2A

Head Coaches- Eagleville- Floyd Walker (26-16 in four years at Eagleville); Houston County- Orman Meadow (20-11 in three years at Houston County)

Playoff Records- Eagleville- 6-10; Houston County- 5-11

Scoring Averages- Eagleville- 26.3/18.3; Houston County- 31.1/10.1

Returning Starters- Eagleville- 8 (4 Off/4 Def); Houston County- 15 (7 Off/8 Def)

Players To Watch- Eagleville- Trevor Griffin (WR/DB, Sr.), Wyatt McLemore (RB/DB, Jr.), Damien Stingley (DL/OL, Jr.), Mason Lewis (DL/OL, Sr.), Logan McKee (DB/RB, Sr.), Elisha Hockett (DL/OL, Soph.)

Houston County- Jasean Wilson (WR/FS, Sr.), Noah Black (RB/DB, Sr.), Kaleb Dew (OL/LB, Sr.), Reece Jones (RB/LB, Sr.), Brock Skelton (WR/QB/DB, Sr.), Warren Gant (RB/LB, Jr.), Kerion Tyler (WR/LB, Jr.), Jesse Smith (TE/DL, Sr.), Andrew Meadow (QB/LB, Soph.), Case Jones (OL/LB, Soph.)

Winner Gets- Forrest-Hickman County winner

 

3A

Westview Chargers (6-4) at Wooddale Cardinals (8-2)

Seeds- Westview- No. 4 in 7-3A; Wooddale- No. 1 in 8-3A

Head Coaches- Westview- Matt McConnell (56-17 overall, 6-4 in first year at Westview); Wooddale- Jerome Griffin (87-79 overall, 24-18 in four years at Wooddale)

Playoff Records- Westview-28-23; Wooddale- 11-13

Scoring Averages- Westview- 40.2/33.8; Wooddale- 34.4/13.9

Returning Starters- Westview- 9 (6 Off/3 Def); Wooddale- 12 (6 Off/6 Def)

Players To Watch- Westview- Garret Baker (OT, Sr.),  Cai Ingram (OT/DT, Sr.), Marquise Taylor (RB, Jr.), Ty Simpson (QB, Soph.), Javion Goins (WR/FS, Soph.), JD Davidson (WR/OLB, Jr.), Davin Merritt (OL/DL, Sr.), Jace Brown (OL/DL, Sr.), Cameron Patrick (WR/OLB, Jr.)

Wooddale- Ariyon Casey (OL, Sr.), Rodney Bridges (DB, Sr.), John Jones (QB, Sr.), Charles Jones (RB, Jr.), Izavion MIller  (OL, Jr.), Michael Clark (DE,  Jr.),   Jakorey Nash (OL, Jr.) ,  Jakorian Coleman (DE,  Jr.), Terenski Rodgers (DB,  Jr.), Jamarious Davis (LB,  Sr.), Darnell Walker (LB, Sr.) 

Winner Gets- Milan-Raleigh Egypt winner

 

4A

Tullahoma Wildcats (7-3) at DeKalb County Tigers (6-4)

Seeds-Tullahoma- No. 3 in 4-4A; DeKalb County- No. 2 in 3-4A

Head Coaches- Tullahoma- John Olive (202-139 overall, 176-124 in 27 years at Tullahoma); DeKalb County- Steve Trapp (77-86 in 14 years at DeKalb)

Playoff Records- Tullahoma- 15-24; DeKalb County- 3-14

Scoring Averages- Tullahoma- 30.0/13.0; DeKalb County- 25.9/20.8

Returning Starters- Tullahoma- 10 (6 Off/4 Def); DeKalb County- 17 (9 Off/8 Def)

Players To Watch- Tullahoma- Ben Fulton (QB, Sr.), Cadden Bradford (OL, Soph.), Ian Poe (OL, Sr.), Tydrell Mitchell (OG/DT, Jr.), Jake Hollandsworth (WR, Sr.), Hunter Jewell (TE/LB, Sr.), Hunter Palmer (WR/DB, Sr.)

DeKalb County- Isaac Cross (OL/DL, Sr., Tennessee Tech commitment), David Bradford (LB, Sr.),Dylan Denson (OL/DL, SR), Axel Aldino (QB, Jr.), Tyzaun Ladet  (WR/DB, Jr.), Desmond Nokes (WR/DB, Jr.), Evan Jones (TE/DE, Jr.), TJ Alexander (WR/DB, Jr.), Caven Ponder (OL/DL, Jr.), Isaac Knowles (WR/DB, Soph.)

Winner Gets- Stone Memorial-Marshall County winner

 

5A

Summit Spartans (8-2) at Gallatin Green Wave (9-1)

Seeds- No. 3 in 5-5A; Gallatin- No. 2 in 6-5A

Head Coaches- Summit- Brian Coleman (43-34 overall, 35-30 in six years at Summit); Gallatin- Chad Watson (24-19 overall, 9-1 in first year at Gallatin)

Playoff Records- Summit- 2-3;  Gallatin- 51-35

Scoring Averages- Summit- 32.9/14.7; Gallatin- 31.4/4.9

Returning Starters- Summit-9 (6 Off/3 Def); Gallatin- 11 (4 Off/7 Def)

Players To Watch- Summit- George Odimegwu (WR, Sr., ETSU commitment), Destin Wade (QB, Soph.), Keaten Wade (RB/LB, Soph.), John Casey (WR/DB, Sr.), Will Bond (OL, Sr.), Kiston Arnold (DL, Sr.), Jaylen Herrud (LB, Sr.)

Gallatin- Spencer Briggs (LB/RB, Sr.), Solomon Yarbrough (WR/DB, Sr.), Malachi McDowell (RB/DB, Sr.), Nik Stawicki (OL/DL,Sr.), Jaylen Grimmett (WR/DB, Jr.), Steven Halcomb (RB/LB, Jr.), William Goodnight (OL/DL, Sr.), Michael Brinkley (OL/DL, Sr.), Montez Banks (QB/DB, Jr.), Isaiah Briscoe (QB/DB, Sr.)

Winner Gets- Page-Hunters Lane winner

 

6A

Stewarts Creek Red Hawks (8-2) at Ravenwood Raptors (9-1)

Seeds- Stewarts Creek- No. 3 in 5-6A; Ravenwood- No. 2 in 6-6A

Head Coaches- Stewarts Creek- Bert Browne (50-59 overall, 8-2 in first year at Stewarts Creek); Ravenwood- Matt Daniels (29-7 in three years at Ravenwood)

Playoff Records- Stewarts Creek-0-1;  Ravenwood- 26-8

Scoring Averages- Stewarts Creek- 34.0/13.0; Ravenwood- 36.8/14.8

Returning Starters- Stewarts Creek- 12 (6 Off/6 Def); Ravenwood- 17 (8 Off/9 Def)

Players To Watch- Stewarts Creek- Savion Davis (RB/OLB, Sr.), Amari Jelks (RB/KR, Sr.), Carson Smith (OLB, Sr.), Ethan Reed (DL, Sr.) Matthew Flagg (DL, Sr.), Zach Snider (DB, Sr.), Andrew Snider (DB, Sr.), Bryce Haven (ILB, Sr.), Jacob Kinsey (ILB, Sr.), Mitch Crockett (OG, Sr.)

Ravenwood- Brian Garcia (QB, Sr.), Gabriel Sleenhof (OL/DL, Sr., Yale commitment),  Graham Barton (OL/DL, Sr., Duke commitment), Luke Shouse (OL/DL, Sr., Ole Miss commitment), Bryan Rice (DL, Sr.), Andrew Mason (WR, Sr., Rice commitment), Jordan Smith (LB, Sr.), Avery Miller (LS/LB, Sr.), Myles Dawson (DL/LB, Sr.), Tony Rice (RB, Sr.), Jake Briningstool (TE, Jr.), Junior Colson (LB, Jr.), Shane Craig (FS/WR, Sr.), Garrett Moorman (DB, Sr.), Reggie Grimes Jr. (RB/DE, Sr.)

Winner Gets- Cane Ridge-Franklin winner

 

Division II-A

Fayette Academy Vikings (5-5) at Middle Tennessee Christian Cougars (4-6)

Seeds- Fayette Academy- No. 5 in West; MTCS- No. 4 in East

Head Coaches- Fayette Academy- Vic Shivers (42-46 in eight years at Fayette Academy); MTCS- Fred Shambaugh (42-24 in six years at MTCS)

Playoff Records- Fayette Academy- 10-15; MTCS- 4-6

Scoring Averages- Fayette Academy- 32.7/25.1; MTCS- 28.0/29.0

Returning Starters- Fayette Academy- 15 (8 Off/7 Def); MTCS- 12 (6 Off/6 Def)

Players To Watch- Fayette Academy- Rube Scott Rhea (QB/S, Sr.), Zach Anderson (OL/DL, Sr.), Luke Austein (OL/DL, Sr.), Noah Sweeney  (OL/LB, Sr.), Isaac Armour (DB/RB, Sr.), Jacob Prather (LB/RB, Sr.),  Luke Moore (DB/WR, Jr.), Quint Stackley (LB/WR, Sr.), Ryan Parks WR/DE, Sr.), Bradyn Claunch (RB, Sr.)

MTCS- Kemari McGowan (QB/RB, Sr.), Jackson Green (QB, Sr.), Matthew George (DB/WR, Sr.), Trey Harris (LB, Jr.)    Drew Lusk (LB, Jr.), Tyler Webb (OL/DL, Sr.), Gavin Wallace (OLB, Sr.), David Carey (OL, Soph.)

Winner Gets- Nashville Christian

 

Division II-AA

Christian Academy of Knoxville  Warriors (8-2) at Chattanooga Christian Chargers (6-3)

Seeds- CAK- No. 4 in East; Chattanooga Christian- No. 2 in East

Head Coaches- CAK- Travis Mozingo (22-22 in four years at CAK); Chattanooga Christian- Mark Mariakis (110-104 overall, 21-20 in four years at Chattanooga Christian)

Playoff Records- CAK- 27-13; Chattanooga Christian- 1-4

Scoring Averages- CAK- 27.5/17.1; Chattanooga Christian- 24.2/24.1

Returning Starters- CAK- 12 (6 Off/6 Def); Chattanooga Christian- 13 (6 Off/7 Def)

Players To Watch- CAK- Max Smith (WR, Sr.), Zander Tonkin (PK, Sr.), Cole Howell (OG, Sr.), Gabel Fulford (WR, Sr.), Pate Eldridge (ATH, Sr.), Gavin Cagle (RB, Jr.), Collin Ferren (RB, Sr.), Noah McElroy (DB, Sr.), Malachi Harrison (OL/DL, Soph.)

Chattanooga Christian- Demarcus Hinton (RB/DB, Sr.), Keano Roberts (OL/DL, Sr.), Roderick Young (RB/DB, Sr.), Sam Hall (QB, Jr.), Traveon Scott (LB, Jr.), Colt Sinor (OL/DL, Sr.), Treveon Scott (TE/ILB, Jr.), Nathan Connor (RB/OLB, Sr.), Sawyer White (OL/DL, Sr.), JaMicheal Baxter (RB/DB, Jr.)

Winner Gets- CPA-Knoxville Webb winner

 

Contact Donovan at donovans1222@gmail.com and follow him on Twitter at Examine_Stew

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *