Statewide First Round Playoff Games Of The Week

Statewide First Round Playoff Games Of The Week

1A
Collinwood Trojans (6-4) at Moore County Raiders (6-4)
Head Coaches- Collinwood- Scotty Hannah (15-16 in three years at Collinwood); Moore County- Jason Dobbs (9-11 in two years at Moore County)
AP Rankings- Collinwood- unranked; Moore County- unranked
Playoff Records- Collinwood- 19-22; Moore County-29-27
State Titles- Collinwood-none; Moore County- none
Scoring Averages- Collinwood- (26.6 Off/26.2 Def); Moore County- (28.1 Off/23.0 Def)
Returning Starters- Collinwood- 16 (8 Off/8 Def); Moore County-18 (9 Off/9 Def)
Players To Watch- Collinwood- Jeremiah Tidwell (QB/DB, Jr.), Carson Ramson (RB/DB, Soph.), Jacob Rumbaugh (RB/LB, Sr.), Noah Sanderson (WR/DB, Soph.), Blake Thompson (OL/DT, Jr.), Rylee Scott (OL/DT, Sr.), Carson Weaver (OL/DT, Sr.), Wyatt Broome (OL/DT, Sr.), Tayvon Jordan (DB, Sr.), Gelacio Ubieta (K, Sr.), Kannan Hanvey (OL/DL, Jr.), Taylor Overstreet (OL/DL, Jr.)
Moore County- Matthew Schueller (RB/DB, Sr.), Coy Cashion (RB/LB, Sr.), Dylan Vassar (RB/DB, Jr.), Nate Love (QB/DB, Sr.), Dillon Smith (OL/DL, Sr.), Cody Noblitt (OL/LB, Sr.), Blayne Cashion (OL/DL, Sr.), Hunter Solomon (OL/DL, Sr.), Case Corder (OL/DL, Soph.), Jess Smith (OL/DL, Sr.), Ethan Sweeton (RB/LB, Jr.), Joseph Sons (RB/LB, Jr.), Dylan Knight (RB/LB, Jr.), Garrett Jennings (TE/DL, Jr.), Jacob Smith (OL/DL, Jr.), Tristain Whitaker (WR/DB, Jr.), Bryson Dobbs (TE/DL, Fr.), Ethan Holt (TE/LB, Sr.), Dylan Scruggs (RB/DB, Fr.)
Winner Gets- Franklin Grace-Wayne County winner in second round

 

Hillcrest Vikings (6-4) at South Fulton Red Devils (6-4)
Head Coaches-Hillcrest- Lorenzo Barnes (7-14 in two years at Hillcrest); South Fulton- ErIc Knott (26-36 in six years at South Fulton)
AP Rankings- Both teams are unranked
Playoff Records- Hillcrest- 8-11; South Fulton-7-18
State Titles- Hillcrest- none; South Fulton- none
Scoring Averages- Hillcrest- 27.8/22.0; South Fulton- 25.1/21.3
Returning Starters- Hillcrest- 18 (8 Off/10 Def); South Fulton-8 (3 Off/5 Def)
Players To Watch- Hillcrest- Montrel Polk (RB, Sr.), Javonte Garrett (OL/DL, Sr.), Paul Todd (WR/DB, Sr.), Jaylyn Rogers (OL/DL, Sr.), Hakeem Williams (FB/LB, Sr.), De’favus Ross Jr (QB, Jr.), Raishun Morris (WR/DL, Jr.), Kristof Smith (RB/LB, Sr.) William Harris (DB/WR, Jr.) Jerren Jordan (OL/DL, Soph.)

South Fulton- Jalen Scott (RB/DE, Sr.), Jacob Adams (WR/DB, Sr.), Tollie Mason (OL/DL, Sr.), Zach Goetz (OL/DL, Sr.), Chay Adams (RB/DB, Sr.), Logan Brimm (TE/DL, Sr.), David Madding (OL/DL, Sr.), Dalton Gray (QB/DB, Soph.), Greg Davis (RB/LB, Soph.), Caleb Little (RB/LB, Jr.)
Winner Gets- Middle College-Dresden winner in second round

 

2A
Oneida Indians (6-4) at Happy Valley Warriors (7-3)
Head Coaches- Oneida- Tony Lambert (75-31 overall, 50-19 in six years at Oneida); Happy Valley- Jason Jarrett (24-10 in three years at Happy Valley)
AP Rankings- Both teams are unranked
Playoff Records- Oneida- 36-32; Happy Valley- 7-23
State Titles-Oneida- 1 (1A in 1992); Happy Valley- none
Scoring Averages- Oneida- 19.0/16.4; Happy Valley- 31.7/9.7
Returning Starters- Oneida-7 (4 Off/3 Def); Happy Valley- 6 (4 Off/2 Off)

Players To Watch Oneida- Evan Roberts (RB/LB, Sr.), Logan Stephens (OL/DL, Sr.), Ethan Sexton (TE/DE, Sr.), Toby Hacker (FB/LB, Sr.), Drew Crabtree (TE/DE, Sr.), Seth Cross (WR/DB, Sr.), Will Barnhart (TE/DE, Sr.), Tucker Manis (WR/DB, Sr.); Happy Valley- Landon Morefield (OL/DL, Sr.), Brayden Sams (WR/QB/DB, Sr.), Dakota Cochran (FB/LB, Jr.), Micheal Harrah (K, Jr.), Will Tittle (RB/LB, Soph.), Luke Naylor (OL/DL, Jr.), Eli Fleenor (OL/DL, Sr.), Kai Norman (WR/FS, Sr.), Jacob Surcey (WR/DB, Sr.)
Winner Gets- South Greene-Meigs County winner in second round

 

Eagleville Eagles (8-2) at Riverside Panthers (8-2)
Head Coaches- Eagleville- Floyd Walker (11-8 in two years at Eagleville); Riverside- Johnnie Frost (23-39 overall, 14-8 in two years at Riverside)
AP Rankings- Eagleville-No. 7; Riverside- unranked
Playoff Records- Eagleville- 5-8; Riverside- 7-14
State Titles- Eagleville-none; Riverside- none
Scoring Averages- Eagleville- 35.6/15.1; Riverside- 28.3/16.9
Returning Starters- Eagleville- 14 (7 Off/7 Def); Riverside- 15 (7 Off/8 Def)

Players To Watch- Eagleville- Ethan Cobb (QB, Jr.), Graham Hatcher (WR, Sr.), Josh Wallman (FB/LB, Sr.), Avery Sparks (WR/DB, Jr.), Chase Bright (RB/DB, Sr.), Antonio Turrentine (LB/RB, Sr.), Aaden Leathers (DL/OL, Jr.), Tyler Reid (DL/OL, Jr.), Bryce Lane (LB/RB, Jr.), Cody Lane (DL/OL, Sr.), Lytton Haley (LB/TE, Sr.)
Riverside- Johnson Finley (OL/DL, Sr.), Kaleb White (OL/LB, Sr.), Dylan Hall (RB/DL, Jr.), Mason Montgomery (OL/LB, Jr.), Spencer Odell (WR/DB, Sr.), Stone Frost (QB/SS, Jr.), Tommy Barnett (WR/DB, Sr.), Hayden Hayes (TE/DE, Soph.), Hunter Moore (RB/DL, Jr.), Mason Woody (RB/DB, Jr.), Andrew Lindsay (OL/DL, Sr.)
Winner Gets- Hickman County-Columbia Academy winner in second round

 

3A
Sweetwater Wildcats (6-4) at Smith County Owls (7-3)
Head Coaches- Sweetwater- Ethan Edmiston (22-32 overall, 17-15 in three years at Sweetwater); Smith County- Mike Dickerson (27-26 in five years at Smith)
AP Rankings- Both teams are unranked
Playoff Records- Sweetwater-23.3/20.9; Smith County-33.5/16.4
State Titles- Sweetwater- 3 (Class A in 1971 and 1972, 2A in 1993; Smith County- none
Scoring Averages- Sweetwater-23.3/20.9; Smith County-33.5/16.4
Returning Starters- Sweetwater- 16 (7 Off/9 Def); Smith County-10 (5 Off/5 Def)
Players To Watch- Sweetwater- Meechie Oggs (TE/DE, Sr.),Keegan Knox (WR/DB, Sr.), Ethan Duprey (OL/DL, Sr.),Ethan Holley (RB/DB Sr.), Zac Perian (TE/DE, Sr.) , Hunter Jenkins (QB/LB, Jr.), Drew Hicks (RB/LB, So), Dominique Oggs (WR/DB, Jr.), Brandon Bishop (OL/DL Sr.), Jeff Gibson (OL/DL, Sr.)
Smith County- Carson Hackett (QB/DB, Sr.), Jarrod Smith (OL/DL, Sr.), Jaylon Shepperson (WR/LB, Sr.), Wesley Kemp (LB, Sr.) Bryant Goolsby (RB/LB, SR), Shermar King ( WR/DB, Sr)
Winner Gets- Upperman-Loudon winner in second round

 

Sycamore War Eagles (6-4) at Giles County Bobcats (6-4)
Head Coaches-Sycamore- Justin Robison (11-9 in two years at Sycamore); Giles County- David O’Connor (133-57 overall, 14-8 in two years at Giles)
AP Rankings- Both teams are unranked
Playoff Records- Sycamore-6-9; Giles County-25-20
State Titles- Sycamore- none; Giles County- 1 (4A in 2009)
Scoring Averages- Sycamore-14.2/17.5; Giles County-33.8/24.0
Returning Starters- Sycamore- 16 (8 Off/8 Def); Giles County-13 (7 Off/6 Def)
Players To Watch- Sycamore- Darius James (RB, Sr.), Zack Sullivan (OL/DL, Jr.), Kyle Spurlock (DE/TE Sr.), Kendall Martin (LB, Jr.), Michael Loosli (RB/LB, Sr.)
Giles County- John Bachus (QB, Sr., UT Martin commitment), K.J Ziegler (WR, Soph.), Knox Birdsong (WR, Soph.), Samari Howell (DL, Sr.), Drew Hawk (OL, Jr.), Davonta Murphy (OL, Jr.), Austin Norwood (WR/DB, Sr.), Kenai White (DL, Jr.), C.J Bryant (LB, Jr.), Dallan Harris (DB, Sr.), Max Jett (TE, Sr.), Cameron Harris (RB/WR, Jr.)
Winner Gets- Stratford-Fairview winner in second round

 

4A
Spring Hill Raiders (5-5) at Macon County Tigers (7-3)
Head Coaches-Spring Hill- Jay Emmons (12-11 in two years at Spring Hill); Macon County- Nathan Wilson (29-24 in five years at Macon)
AP Rankings- Both teams are unranked
Playoff Records- Spring Hill-19-17; Macon County-4-12
State Titles- Spring Hill- 1 (Class A in 1986); Macon County- none
Scoring Averages- Spring Hill-24.7/24.1; Macon County- 31.8/22.0
Returning Starters- Spring Hill- 14 (7Off/ 7 Def); Macon County-11 (5 Off/ 6 Def)
Players To Watch- Spring Hill- Dontae Smith (RB, Sr., Georgia Tech commitment), Justin Oden (WR, Sr.), T.J. Ennis (QB/FS, Sr.), Darrin Johnson (WR/LB, Sr.), Tyler Moore (LB, Sr.), Jacquise Oglesby (OL/DL, Jr.), Javari Braden (LB, Sr.), Tyler Blalock (DB/Sr.), Jerry McGlown (DB, Jr.)
Macon County- Seth Carlisle (QB/DB, Sr., Tennessee Tech commitment), Chase Whittemore (OL/DL, Sr.), Trent Boles (OL, Sr.), Chris Oliver (WR/DB, Jr.), Curtis Oliver (WR/DB, So.), Taylor McQuery (TE/LB, Sr.), Stephen Lancaster (OL/DL, Jr.), Ryan Carver (RB/LB, Sr.), Noah Likens (RB/DB, Jr.), Riley Phillips (TE/DE, Sr.)
Winner Gets- DeKalb County-Marshall County winner in second round

 

Hardin County Tigers (6-4) at Springfield Yellow Jackets (7-3)
Head Coaches-Hardin County- Matthew Smith (47-30 in seven years at Hardin); Springfield- Dustin Wilson (36-32 in six years at Springfield)
AP Rankings- Both teams are unranked
Playoff Records- Hardin County-12-21; Springfield- 25-17
State Titles- Hardin County- none; Springfield- 1 (3A in 1993)
Scoring Averages- Hardin County- 24.2/18.7; Springfield- 27.8/15.2
Returning Starters- Hardin County-6 (3 Off/3 Def); Springfield- 13 (5 Off/8 Def)
Players To Watch- Hardin County- Landon McFall (WR/DB, Sr.), Haden Carman (QB, Sr.), Zee Davis (WR, Sr.), Michael Harrison (RB, Sr.), Wes Anderson (OL, Sr.), Gage Davison (OL/LB, Sr.), Joey Burd (DE, Sr.)
Springfield- Josh Johns (DE, Sr.), D’Corian Bryant (WR, Sr.), Dayron Johnson (WR/FS, Jr.), Bryan Hayes (ATH, Jr.), Caleb Binkley (OT, Sr.), Benjamin Galluzzi (FB, Jr.) Jesse Boucher (ILB, Sr.), Harlen Zirker (DT, Jr.), Keyon Brewer (NT, Sr.), Travion Woodard (WR/DB, Sr.), Luke Petitt (QB, Sr.)
Winner Gets- Creek wood-Lexington winner in second round

5A
Page Patriots (7-3) at Gallatin Green Wave (7-3)
Head Coaches-Page- Charles Rathbone (39-27 in six years at Page); Gallatin- Mark Williams (34-30 in six years at Gallatin)
AP Rankings- Both teams are unranked
Playoff Records- Page- 13-18; Gallatin-51-33
State Titles- Page- none; Gallatin- 3 (Class AAA in 1978 and 1989, 3A in 1992)
Scoring Averages- Page-30.5/15.7; Gallatin-29.0/19.1
Returning Starters- Page- 11 (6 Off/5 Def); Gallatin-8 (5 Off/3 Def)
Players To Watch- Page- Will Rathbone (OL/DL, Sr.), Daniel Vaughan (OL/DL, Sr.), Jonathan Harris (OL/DL, Sr.), Jacob Van landingham (QB, Sr.), Will Pierce (WR/DB Sr.), Bubba Johnson (RB/LB, Soph.), Quincy Brock Compton (WR/DB, Jr.), Michael Burdick (WR/DB, Jr.) Ian Smith (OL/DL, Jr.), Luke Bowers (RB/LB, Jr.), Quiad Lamont (WR/DB, Sr.), Cade Walker (WR/DB, Soph.), Jackson Satterfield (RB/LB, Jr.), Jojo Bruce (WR/DB, Sr.), Drew Kircher (WR/DB, Sr.)
Gallatin- Archellous Turner (OL/DL, Sr.), Brandon Claud (OL/DL, Sr.), John Austin Birdwell (OL/DL, Sr.), Collin Minor (QB, Sr.), Jalen Porter (RB/LB, Sr.), Sirtavious Perry (WR/DB, Sr.), Xavier Fitts (WR/DB, Sr.), Ladarious Stewart (RB/DB, Jr.), Dyze Vaughn (RB/LB, Jr.)
Winner Gets- Hillwood-Summit winner in second round

 

Columbia Lions (7-3) at Beech Buccaneers (10-0)
Head Coaches- Columbia- Jason Hoath (18-24 overall, 7-13 in two years at Columbia); Beech- Anthony Crabtree (112-44 in 13 years at Beech)
AP Rankings- Columbia- No. 9; Beech- No. 1
Playoff Records- Columbia- 15-11; Beech-23-20
State Titles- Columbia- 1 (5A in 2010); Beech- 2 (5A in 2009 and 2012)
Scoring Averages- Columbia-34.6/22.4; Beech-40.2/10.2
Returning Starters- Columbia- 14 (8 Off/6 Def); Beech-10 (5 Off/5 Def)
Players To Watch- Columbia- Will Anderson (OL/LB, Sr.), T.J Bailey (WR/FS, Sr.), Dez Brooks (WR/SS, Sr.), Chase Roberts (OL/DL, Sr.), Drew Williamson (QB/DL, Sr.), Darien Davis (QB, Jr.), David Bailey (TE/DE, Soph.)
Beech- Nelson Smith (QB, Sr.), Ty Dean (WR/DB, Sr.), Heath Crabtree (FB/LB, Sr.), Chaz Williamson (RB/LB, Sr.), Aaron Foxx (RB, Jr.), Ty Moore (TE/LB, Sr.), Jahmall Robinson (RB/DB, Sr.), Garrett Butler (S, Sr.), John Parker Carroll (LB, Sr.), Cole Pulley (OL/DL, Sr.), Jordan Adams (OL/DL, Sr.) Alex Webb (OL/DL, Sr.), Eric Hogan (WR/DB, Sr.), Dalton Hoskins (OT, Sr.)
Winner Gets- Hillsboro-Shelbyville winner in second round

 

6A
Science Hill Hilltoppers (7-3) at Bradley Central Bears (8-2)
Head Coaches- Science Hill- Stacy Carter (130-41 overall, 67-26 in eight years at Science Hill); Bradley Central- Damon Floyd (71-58 in 12 years at Bradley)
AP Rankings- Science Hill-unranked; Bradley Central- No. 9
Playoff Records- Science Hill-15-20; Bradley Central- 9-12
State Titles- Science Hill- none; Bradley Central- 1 (Class AAA in 1976)
Scoring Averages- Science Hill-39.5/25.8; Bradley Central- 33.5/20.3
Returning Starters- Science Hill- 15 (10 Off/5 Def); Bradley Central- 17 (10 Off/7 Def)
Players To Watch- Science Hill- Jaylan Adams (QB, Sr.), Aundre Butler (WR, Sr.), T.J. Patton (WR/DB, Sr.), Ahmik Watterson (RB, Jr.), Drew Morrison (RB, Jr.), Zach Colvin (OL, Sr.), Trey Gasteiger (OL, Sr.), Blake Austin (OL, Jr.), Stephen Grant (OL, Jr.), Denzel Medina (TE/LB, Sr.), Shane Austin (S, Jr.), Tristan McPeak (LB, Sr.), Jesse Cross (DL, Sr.), Kendrick Fain (DL, Jr.)
Bradley Central- Jake Presley (S, Sr.), Jay Person (LB, Sr.), Henley Headrick (LB, Sr.), Kevin Gentry (DL, Sr.), Tyler Collier (OL, Sr.), Christopher Cash (OL, Sr.), Nick Howell (WR, Sr.) Lamerick Tucker (WR, Sr., Chattanooga commitment), Adam Mullis (RB, Sr.), Devin Moore (RB, Sr.), Tucker Bentley (OL, Sr.), Josh Hatchett (OL, Sr.), Bailey Timmons (OL, Sr.), Stephen Muhonen (WR, Sr.), Dylan Standifer (QB, Jr.)
Winner Gets- Ooltewah-Dobyns Bennett winner in second round

 

Riverdale Warriors (8-2) at Mt. Juliet Bears (10-0)
Head Coaches-Riverdale- Will Kriesky (14-8 in two years at Riverdale); Mt. Juliet- Trey Perry (34-21 in five years at Mt. Juliet)
AP Rankings- Riverdale- unranked; Mt. Juliet- No. 3
Playoff Records- Riverdale- 67-25; Mt. Juliet-17-15
State Titles- Riverdale- 4 (5A in 1994, 1997, 2001 and 2004); Mt. Juliet- none
Scoring Averages- Riverdale- 37.0/22.3; Mt. Juliet-39.2/3.0
Returning Starters- Riverdale-11 (7 Off/4 Def); Mt. Juliet-15 (5 Off/10 Def)
Players To Watch- Riverdale- Jarek Campbell (WR/SS, Sr., Louisville commitment), Jordan Cordoba (OL, Sr.), Mario Sanders (DL, Sr.), Brady Stokes (SS/RB, Sr.), Michael Scruggs (RB, Sr.), Austin Valentine (FB/TE, Sr.), Savion Davis (RB/DB, Sr.), Troy Hutson (WR/DB, Sr.), Nick Peterson (OL/DL, Sr.), Nate Taylor (OL/DL, Sr.), Will Priddy (OL/DL, Jr.), Taylor Yancey (QB, Jr.)
Mt. Juliet- Aidan Raines (RB, Sr.), Tony Thompson (LB, Sr.), Lawson Rich (WR, Sr.), Marcello Walton (RB/LB, Jr.), Tyreece Stone (OG, Sr.), Cade Hoppe (OG/DL, Sr.), Evan Angle (DE, Sr.), Chris Humphreys (LB, Sr.), Jesyah White (FS, Sr.), Colton Reeder (LB, Sr.), Keaton Mang (SS, Sr.), Michael Ruttlen (DB, Jr.), Jeremiah Birdsong (DB, Sr.), Conner Ruzek (WR/FS, Jr.), Reggie Grimes (RB, Fr.), Braden Costley (DE, Sr.)
Winner Gets- Rossview-Cookeville winner in second round

 

Division II-A
MTCS Cougars (6-4) at Tipton Rosemark Rebels (7-3)
Head Coaches-MTCS- Fred Shambaugh (28-14 in four years at MTCS); Tipton Rosemark- Collin Pinner (12-9 in two years at Rosemark)
AP Rankings- Both teams are unranked
Playoff Records- MTCS-1-6; Tipton Rosemark- 1-8
State Titles- MTCS-none; Tipton Rosemark- none
Scoring Averages- MTCS-35.9/22.5; Tipton Rosemark-42.3/26.4
Returning Starters- MTCS- 10 (5 on Off/5 on Def); Tipton Rosemark- 12 (7 Off/5 Def)
Players To Watch- MTCS- Mason Williams (OL/DL, Jr.), Matthew Swift (OL/DL, Sr.), Logan Brady (WR/DB, Sr.), Andrew McConnell (RB/DB, Sr.), Stone Basham (OL/DL, Jr.), Will Cole (OL, Sr.), Daniel Templeton (OL, Jr.), Kemari McGowan (RB, Soph.), Jackson Green (QB, Soph.), Grant Pickard (DB, Sr.), Josh Letzler (DB, Sr.), Wilson Lovinski (DL, Sr.)
Tipton Rosemark- Donald Crowe (DB/QB, Sr.), Peyton Ryan (FS/QB, Jr.), Zack McCranie (LB/OL, Sr.), Grayson Crum (DL/OL, SR.), David Jacobs (DE/T, Sr.) Mac Fullen (RB/DB, Soph.)
Winner Gets- Friendship Christian in second round

 

Division II-AA
Chattanooga Christian Chargers (5-5) at Knoxville Webb Spartans (6-3)
Head Coaches-Chattanooga Christian- Mark Mariakis (99-94 overall, 10-10 in two years at Chattanooga Christian); Knoxville Webb- David Meske (260-123 in 32 years at Webb)
AP Rankings- Both teams are unranked
Playoff Records- Chattanooga Christian- 1-2; Knoxville Webb- 42-22
State Titles- Chattanooga Christian-none; Knoxville Webb- 8 (Class A in 1981, Class AAA in 1996, Division II-A in 2009, 2010, 2012, 2013 and 2014, Division II-AA in 2006)
Scoring Averages- Chattanooga Christian- 22.9/27.7; Knoxville Webb-29.5/21.0
Returning Starters- Chattanooga Christian- 10 (5 on Off/5 on Def); Knoxville Webb-15 (8 on Off/7 on Def)
Players To Watch- Chattanooga Christian- Ian Gaines (RB/LB, Sr.), Chase Johnson (OL/DL, Sr.), Seth Turney (OL/DL, Sr.), Mondo Ellison (RB, Jr.), Dylan Clark (LB, Sr.), Evan Officer (K, Sr.), Gains Tallent (LB, Sr.), Josiah Sneller (DE, Sr.), TJ Smith (RB/DB, Sr.), Will Sabourin (WR/DB, Sr.), Cooper Williams (TE/ILB, Jr.), Demarcus Hinton (RB/DB, Soph.), Jordan Perkins (RB/DB, Soph.), Keano Roberts (OL/DL, Soph.), Mike Houge (ATH, Soph.), Roderick Young (RB/DB, Soph.)
Knoxville Webb- Hunter Green (QB, Sr.), Jah-Lil Jefferson (RB, Jr.), Morgan Ernst (RB/LB, Sr., Army commitment), Roderick Lewis (WR, Jr.), Issac Hubbard (OL, Sr.), Sam Werner (OL, Sr.), Jake Julian (OL, Sr.), Jones Stamper (OL, Sr.), Davis Delozier (DB, Sr.), Alec Boruff (DB, Jr.), Bryson Glenn (DB, Sr.), Elijah Howard (RB, Fr.)
Winner Gets- CAK-CPA winner in second round

 

Division II-AAA
St. Benedict Eagles (7-3) at MUS Owls (5-5)
Head Coaches- St. Benedict- John Cooley (231-136 overall, 10-11 in two years at St. Benedict) MUS- Bobby Alston (158-72 in 20 years at MUS)
AP Rankings- Both teams are unranked
Playoff Records- St. Benedict-5-19; MUS- 46-28
State Titles- St. Benedict- none; MUS- 5 (Class AAA in 1985, Division II-AA in 2008 and 2009, Division II-AAA in 2004 and 2005)
Scoring Averages- St. Benedict-35.5/21.7; MUS- 28.3/17.0
Returning Starters- St. Benedict-14 (7 Off/7 Def); MUS- 13 (5 Off/8 Def)
Players To Watch- St. Benedict- Avent Blueitt (WR/DB, Sr.), Eric McGlown (DL/LB, Sr.), Jake Barrow (OL, Sr.), Jarvis Morris III (WR/DB, Sr.), Bubba Erwin (LB/RB, Sr.), Jaylen Becton (WR/DB, Sr.) Lincoln Caldwell LB/TE, Sr.), Lunden Clark (OL/DL, Jr.), Jesse Komoroski (QB, Jr.), Eric Enright (LB, Jr.), Josh Digaetano (LB, Jr.), Kyree Davis (WR/DB, Jr.), Tim Vandeven (K, Jr.), Cam Jones (DE, Sr., Indiana commitment)
MUS- Joe Carter (DL, Sr.), Buchanan Dunavant (LB, Sr.), Maurice Hampton (DB/WR, Jr., LSU commitment), John Bolton (DB, Sr.), Bobby Wade (S/QB, Sr.), Trey Thomas (K, Sr.), Tide Faleye (RB/LB, Sr.), Dorian Hopkins (LB, Jr.), Mathew Rhodes (LB, Jr.), Thomas Hayden (WR, Jr.), Jalen Holliman (WR/DB, Jr.), Stephen Christenbury (OL/DL, Jr.), Anderson Horton (OL/DL, Sr.), Marcus Henderson (OL/DL, Soph.)
Winner Gets- Brentwood Academy in second round

 

Contact Donovan at donovans1222@gmail.com and follow him on Twitter at Examine_Stew

 

 

 

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *